نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت

  • سردبیر: دکتر محمد ابراهیم حکم آبادی
  • تناوب نشر: فصلنامه
  • مدل انتشار: دسترسی باز

:pISSN

2717-2198 :eISSN

 نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت یکی از نشریات انتشارات SRPH است که تحت مسئولیت علمی سردبیر و هیات تحریریه منتشر می شود.
نشریۀ علوم پزشکی و مدیریت سلامت، فصلنامۀ بین المللی SRPH در رشتۀ پزشکی و مدیریت سلامت می‌باشد که اقدام به انتشار مقالات علمی و پژوهشی می‌نماید. زبان رسمی مجله انگلیسی به همراه خلاصه فارسی است.

 
حوزه های تحت پوشش:
 علوم بهداشتی
پزشکی و دندانپزشکی
 پرستاری و بهداشت
فارماکولوژی، سم شناسی و علوم دارویی
علوم دام و دامپزشکی
علوم اعصاب
ایمونولوژی و میکروبیولوژی
بیوشیمی، ژنتیک و زیست شناسی مولکولی
 
اطلاعات تماس با دفتر نشریه
آدرس دفتر خراسان شمالی، شیروان، بلوار شهریار، مرکز نشر و تحقیقات علمی ایران 
کد پستی 
9461993234 
شماره تلفن ۰۳۴۳ ۱۶۸ ۰۹۳۹ ۹۸+
آدرس ایمیل sjmshm@srpub.org
فرآیند داوری
کلیه مقالات ارسالی برای مطابقت با اصول ساختاری و موضوعی نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت ارزیابی می شوند. مقالات توسط حداقل 3 داور (متخصصان در این زمینه که جزو هیات تحریریه مجله نیستند) که توسط اعضای هیات تحریریه انتخاب می شوند، تحت یک فرآیند داوری دوسوکور قرار می گیرند. اعضای هیئت تحریریه مسئولیت نهایی انتخاب مقالات را دارند.
 
هیات تحریریه
نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت تحت نظارت علمی هیات تحریریه است که اعضای آن همگی متخصصانی هستند که تعداد مقالات زیادی در زمینه ی خود دارند.
 
هزینه های نویسندگان / دسترسی
هیچ هزینه یا هزینه ای برای ارسال، بررسی و انتشار مقالات در نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت وجود ندارد. نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت بیانیه Bethesda در مورد دسترسی آزاد را دنبال می کند.
 
کپی رایت
محتوای نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت تحت مجوز Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 می باشد.

فرآیند شناسایی و رسیدگی به اتهامات مربوط به تخلفات تحقیقاتی
نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت از انتشار مقالاتی که در آن تخلفات تحقیقاتی رخ داده است، از جمله سرقت ادبی، دستکاری استنادها، و جعل/جعل داده ها، و غیره، جلوگیری می کند. در انجام این کار، نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت از دستورالعمل های COPE در برخورد با ادعاها پیروی می کند.
 
مالکیت و مدیریت
نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت ی متعلق به مرکز نشر و تحقیقات علمی ایران است و توسط شرکت یکتاوب مدیریت و منتشر می شود.
 
تضاد منافع
مقالات ارسالی توسط اعضای هیئت تحریریه و سردبیر نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت ، تحت همان روند بررسی قرار می گیرند که مقالات سایر نویسندگان آن را طی کرده اند. در مواردی که یک داور به تضاد منافع فاش نشده در یک مقاله ارسالی مشکوک شود یا یک خواننده ، مشکوک به تضاد منافع فاش نشده در یک مقاله منتشر شده باشد (همه نویسندگان فرم ICMJE را برای افشای تضاد منافع احتمالی در زمان ارسال پر می کنند) نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت از دستورالعمل های COPE پیروی خواهد کرد.
 
منابع درآمد/تبلیغات/بازاریابی
 نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت به طور کامل توسط مرکز نشر و تحقیقات علمی ایران پشتیبانی می شود و هیچ منبع دیگری برای کسب درآمد ندارد. نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت هیچگونه تبلیغاتی را در سایت یا حتی به عنوان یک مقاله گزارشی نمی پذیرد.
 
زمان بندی انتشار/آرشیو
نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت 4 شماره در سال منتشر می شود. تمامی مطالب از ابتدا تا انتها برای همیشه در وب سایت اختصاصی نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت در دسترس خواهد بود. نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت  در SID نمایه شده است و برنامه ورود به پایگاه های Scopus و Clarivate را دارد.

سیاست پس گیری/استرداد
نشریه علوم پزشکی و مدیریت سلامت از این دیدگاه حمایت می کند که اخلاق انتشار از اهمیت بالایی برخوردار است و تلاش خواهد کرد تا یکپارچگی سوابق علمی را حفظ کند. گاهی اوقات، شرایط استثنایی وجود دارد که منجر به پس گرفتن مقاله منتشر شده می شود: نقض رفتار اخلاقی، که شامل سرقت ادبی است، اما محدود به آن نمی شود، ارسال های متعدد از یک مقاله، استفاده متقلبانه از داده ها، و ادعاهای نامعتبر تألیف. پس‌گیری‌ها ممکن است توسط نویسندگان از سردبیر مجله درخواست شود، و این درخواست‌ها برای بازپس‌گیری به‌طور کامل با پیروی از دستورالعمل‌های COPE (کمیته اخلاق در انتشار) بررسی می‌شوند. در صورتی که بررسی منجر به پس گرفتن مقاله شود، اخطاریه انصراف در شماره بعدی نشریه منتشر می شود. در نسخه آنلاین مقاله پس گرفته شده، اخطار انصراف به نسخه اصلی ضمیمه می شود و مقاله اصلی به صورت PDF با یک واترمارک در هر صفحه با عنوان "پس گرفته شده" حفظ می شود. نسخه HTML مقاله حذف می شود ، اما عنوان و نام نویسندگان به همراه واژه " پس گرفته شده"  حفظ می شود.

اختيار- غيرتجاری
CC BY-NC
این نشریه دارای دسترسی باز، تحت قوانین گواهینامه بین‌المللی Creative Commons Attribution 4.0 International License منتشر می‌شود که اجازه اشتراک (تکثیر و بازآرایی محتوا به هر شکل) و انطباق (بازترکیب، تغییر شکل و بازسازی بر اساس محتوا) را می‌دهد .

مدیر مسئول
مجتبی انصاری​؛
دانشیار معماری منظر
وابستگی سازمانی: SRPH، تهران، ایران
ایمیل: ansari_m@srpub.org​
تلفن: 02188008090​

سردبیر
محمدرضا پورجعفر؛
استاد طراحی شهری

وابستگی سازمانی: SRPH، تهران، ایران
ایمیل: pourja_m@srpub.org​
تلفن: 02182883731​
اعضای هیئت تحریریه

سیمون آیوازیان؛ استاد معماری
وابستگی سازمانی: دانشگاه تهران، تهران، ایران
ایمیل: ayvazsim@ut.ac.ir
تلفن: -
 
محمدرضا بمانیان؛ استاد معماری
وابستگی سازمانی: SRPH، تهران، ایران
ایمیل:  bemanian@srpub.org
تلفن: -
 
علی‌اکبر تقوایی؛ دانشیار برنامه ریزی شهری و روستایی
وابستگی سازمانی: SRPH، تهران، ایران
ایمیل: taghvaea@srpub.org
تلفن: ۸۲۸۸۳۷۲۱ (۲۱) ۹۸+
 
فرهاد تهرانی؛ دانشیار -
وابستگی سازمانی: دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
ایمیل: f-fakhari@cc.sbu.ac.ir
تلفن: -
 
فرح حبیب؛ دانشیار -
وابستگی سازمانی: دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
ایمیل: f.habib@srbiau.ac.ir
تلفن: -
 
داراب دیبا؛ استاد -
وابستگی سازمانی: دانشگاه تهران، تهران، ایران
ایمیل: -
تلفن: -
 
محمدجواد مهدوی‌نژاد؛ دانشیار معماری
وابستگی سازمانی: SRPH، تهران، ایران
ایمیل: mahdavinejad@srpub.org
تلفن: ۸۲۸۸۳۷۳۹ (۲۱) ۹۸+
 
حسین کلانتری خلیل‌آباد؛ دانشیار شهرسازی
وابستگی سازمانی: جهاد دانشگاهی، - ، -
ایمیل: h_kalantari۲۰۰۵@yahoo.com
تلفن: -
 
سید یعقوب موسوی؛ دانشیار علوم اجتماعی
وابستگی سازمانی: دانشگاه الزهرا، تهران، ایران
ایمیل: ymousavi۹۰@yahoo.com
تلفن:


مراحل گردش کار مقالات
- تکمیل و امضای فرم تعهدنامه نویسندگان توسط همه نویسندگان الزامی است و مقالاتی فاقد این فرم مورد بررسی و انتشار قرار نمی‌گیرند (فرم را از اینجا دریافت کنید). کلیه مراحل ارسال، داوری و ویرایش مقالات رایگان است.
- مقالات رسیده برای صحت انطباق موضوعی با نشریه و برخورداری از حداقل کیفی و همچنین رعایت ساختار نگارشی مورد نظر نشریه مورد بررسی قرار می‌گیرند (حداکثر طی ۷۲ ساعت). مقالاتی که از نظر موضوعی یا حداقل کیفیت مورد پذیرش نشریه نباشند در همین مرحله رد می‌شوند ولی مقالاتی که از نظر ساختاری با فرمت نشریه منطبق نباشند تا حداکثر ۳ بار فرصت دارند که توسط نویسندگان مقاله اصلاح شوند. مقالاتی که پس از ۳ بار اصلاح ساختاری همچنان با فرمت مورد نظر نشریه مغایر باشند رد خواهند شد و در صورتی که نویسندگان بخواهند دوباره آنها را در دستور کار نشریه قرار دهند باید آن را به عنوان مقاله جدید در سیستم ثبت نمایند. پس از تایید در این مرحله، مقاله برای انتخاب داوران تخصصی برای سردبیر ارسال می‌شوند. زمان معیار دریافت مقاله در نشریه، تاریخ ارسال آن برای تعیین داور است و اگر نویسندگان موارد ساختاری مورد نظر نشریه را رعایت نکنند و مقاله برای مدت زمانی در مرحله ابتدایی تا قبل از ارسال برای تعیین داوران باقی بماند، حقی برای نویسندگان در جهت پذیرش مقاله ایجاد نمی‌شود.
- پس از تعیین داوران توسط سردبیر، با اخذ حداقل ۳ جواب داوری که باید حتماً یک جواب مربوط به داور روش‌شناسی و آماری باشد، مقاله برای جمع‌بندی داوری به سردبیر ارسال می‌شود. اگر پاسخ نشریه در مرحله داوری (از تاریخ ارسال مقاله برای تعیین داوران تا اعلام جمع‌بندی نظر داوران به نویسندگان) از ۳ ماه تجاوز کند، نویسندگان می‌توانند مقاله خود را برای نشریه دیگری ارسال کند. شایان ذکر است که سردبیر در هر مرحله از بررسی می‌تواند مقاله را پذیرفته یا رد نماید و تعداد دفعات داوری یا اصلاح حقی برای نویسندگان مبنی بر اعتراض به تصمیم سردبیر ایجاد نمی‌نماید.
- در صورتی که پاسخ نشریه در این مرحله قطعی نباشد (پذیرش یا رد قطعی مقاله)، نویسندگان حداکثر ۳۰ روز فرصت دارند که مقاله را براساس نظر داوران اصلاح کرده و ارسال نمایند.
- پس از دریافت اصلاحات از نویسندگان، سردبیر یا فردی که از طرف سردبیر تعیین می‌شود وظیفه تشخیص کفایت اصلاحات را به عهده خواهد داشت. روند اصلاحات توسط نویسندگان و بررسی کفایت اصلاحات تا زمان اتخاذ تصمیم قطعی برای پذیرش یا رد مقاله ادامه می‌یابد، با این تفاوت که حداکثر زمان نویسندگان برای انجام اصلاحات مجدد ۷ روز است.
- در صورت رد قطعی مقاله در هر مرحله، نویسندگان حقی برای اعتراض ندارند و زمان بررسی حقی برای نویسندگان مبنی بر پذیرش مقاله ایشان ایجاد نمی‌نماید.
- پس از اعلام پذیرش توسط سردبیر، مقاله به بخش ویراستاری نشریه منتقل شده و تمام ویرایش‌های لازم توسط ویراستاران نشریه در مورد آن انجام می‌شود. نشریه در مورد اعمال ویرایش اختیار تام دارد و طی انجام این مرحله نویسنده(گان) موظف به همکاری با ویراستاران برای رفع ایرادات احتمالی هستند. ذکر این نکته ضروری است که نظر ویراستاران، برخلاف نظر داوران که جنبه مشورتی دارد، قطعی و لازم‌الاجراست. پس از تکمیل ویرایش و قبل از صفحه‌بندی، نسخه نهایی به تایید نویسنده رابط می‌رسد. عدم پذیرش نسخه نهایی توسط نویسنده(گان) به معنی انصراف از انتشار مقاله است و پرونده مقاله مختومه می‌شود. در نشریاتی که مرحله "آماده‌سازی مقالات برای انتشار" آنها مشمول هزینه است، هزینه دریافتی در صورت مختومه‌شدن پرونده مقاله- به هر دلیل- به نویسنده عودت داده نخواهد شد. 
- با توجه به اینکه مسئولیت صحت و سقم مطالب مقاله با نویسندگان است، مقاله پس از اتمام ویراستاری و بدون صفحه‌بندی (نسخه گلی‌پروف) برای نویسنده رابط ارسال می‌شود تا اشکالات احتمالی باقیمانده رفع شود و در نهایت به تایید نویسندگان برای انتشار برسد. از نظر نشریه، تایید نویسنده رابط مبنای تایید نویسندگان است.


ضوابط اخلاقی و حقوق مادی
- ضوابط اخلاق نشر تمامی نشریات انتشارات مرکز نشر و تحقیقات علمی ایران بر دستورالعمل‌های کمیته اخلاق نشر است.
- تمامی مقالات رسیده که از مرحله انطباق موضوعی و ساختاری عبور نمایند مورد داوری همتراز توسط داورانی خارج از سیستم مدیریت نشریه قرار می‌گیرند.
- تمامی نویسندگان در هنگام ارسال مقاله باید فرم "تعهد رعایت اخلاق نشر، واگذاری حقوق مادی، افشای تعارض منافع و معرفی نویسندگان" را امضا نمایند. با امضای این فرم، نویسندگان متعهد می‌شوند که "مقاله ارسالی در هیچ نشریه‌ای در حال بررسی نیست و به چاپ نرسیده و تا پایان مراحل بررسی و حصول نتیجه قطعی در این نشریه برای هیچ نشریه دیگری ارسال نخواهد شد و نویسندگان در صورت پذیرش نهایی مقاله برای انتشار موظف به همکاری با ویراستاران نشریه تا مرحله صفحه‌بندی و انتشار مقاله هستند".
- نویسنده(گان) تمامی حقوق مادی ناشی از انتشار مقاله (نه حقوق مادی ناشی از محتوای مقاله) را به نشریه واگذار می‌نمایند و نشریه در فروش نسخه‌های کاغذی به هر تعداد، انتشار و فروش الکترونیک مقاله در سایت نشریه و انتشار الکترونیک مقاله در نمایه‌های مختلف اختیار تام دارد و حقوق مادی حاصل از آن منحصراً در اختیار نشریه است. تمامی نویسنده‌(گان) با امضای "تعهدنامه نویسندگان مقالات" بر این حق نشریه صحه می‌گذارند. 
- تمامی نویسنده(گان) مقالات موظف به رعایت "پروتکل‌های اخلاق پژوهش" طی کلیه مراحل انجام پژوهش هستند و می‌بایست کلیه تاییدیه‌های حرفه‌ای و اخلاقی لازم برای انجام هر پژوهش را اخذ نموده و در هنگام ارسال مقاله در اختیار نشریه قرار دهند. همچنین، اعلام تمامی منابع مالی مورد استفاده برای انجام پژوهش و تعارض منافع احتمالی نویسنده(گان) الزامی است. ضوابط اخلاق پژوهش انتشارات تربیت مدرس مبتنی بر "دستورالعمل کمیته اخلاق نشر در مورد تعامل موسسات پژوهشی و نشریات در زمینه صداقت در پژوهش" (http://publicationethics.org/resources/guidelines-new/cooperation-between-research-institutions-and-journals-research-integrity) است.
- مقالات ارسالی از طرف نویسندگان نباید مشمول "انتشار تکراری" یا "سرقت علمی- ادبی" شوند و بر این مساله نیز در "تعهدنامه نویسندگان مقالات" تاکید شده است. در ارجاع به منابع دیگر نباید عین متن مورد استفاده قرار گیرد و باید نقل به مضمون شود. هرگونه استفاده از متن، داده‌ها و تحلیل‌های منابع دیگر که شائبه دستبرد بدون ایجاد تغییرات کافی را ایجاد نماید مشمول سرقت علمی- ادبی است و این مساله شامل مقالات دیگر خود نویسنده(گان) نیز می‌شود. حتی اگر از پژوهشی واحد، چندین مقاله استخراج شده باشد، متن و منابع مورد استفاده نمی‌توانند کاملاً یکسان باشند و از داده‌های مشابه در مقاله استفاده شود. در صورتی که انجام سرقت علمی- ادبی توسط نویسنده(گان) توسط سردبیر محرز شود با ایشان طبق دستورالعمل‌های "کمیته اخلاق نشر" برخورد خواهد شد. جریمه این عمل از تذکر شفاهی تا اطلاع به سازمان مربوطه نویسندگان و ارگان‌های تصمیم‌گیر نشریات پژوهشی متغیر است. 
- تمامی نشریات انتشارات تربیت مدرس دارای دسترسی آزاد تحت گواهینامه عمومی Creative Commons Attribution-NonCommercial ۴.۰ International  هستند.
دستورالعمل نگارش مقاله
انواع فرمت مقالات مورد قبول نشریه؛ پژوهشی اصيل است. تمامی مقالات باید از نظر ساختار حایز شرایط زیر باشند:
الف) عنوان فارسی و انگلیسی (ترجمه دقیق)
ب) چکیده فارسی و انگلیسی (ترجمه دقیق) دارای بخش­ های اهداف (Aims)، روش­ ها (Methods)، یافته­ ها (Findings) و نتیجه­ گیری (Conclusion) حداقل ۱۵۰ و حداکثر ۲۵۰ کلمه
پ) کلیدواژه­های فارسی و انگلیسی (ترجمه دقیق)، حداقل ۳ و حداکثر ۶ کلمه انتخاب شوند.
ت) مشخصات متن اصلی مقاله با توجه به نوع مقاله به شرح زیر است:
پژوهشی اصیل
این مقالات حاصل فعالیت پژوهشی نویسنده(گان) هستند و در آنها فرآیند تحلیلی روی داده‌ها انجام شده و صرفاً توصیفی نیستند. حداقل ۷۰% مقالات هر شماره به این مقالات اختصاص دارند. بخش‌های این مقالات شامل مقدمه، مواد و روش­‌ها، یافته‌ها (با حداکثر ۴ دیاگرام)، بحث و نتیجه­‌گیری است (۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰کلمه؛ ۲۵ تا ۴۰منبع).

ث) تمامی مقالات باید در انتهای خود دارای ۵ بخش تشکر و قدردانی، تاییدیه‌های اخلاقی، تعارض منافع، سهم نویسندگان در مقاله و منابع مالی/حمایت‌ها باشند. در صورتی که موردی برای ارایه در هر تیتر وجود ندارد از عبارت "موردی توسط نویسندگان گزارش نشده استاستفاده نمایید.
ج) ارجاع به منابع در همه موارد لازم به­صورت کامل رعایت و برای ارجاع به منبع از سیستم شماره­گذاری استفاده شود. بدین شکل که منابع در قسمت فهرست منابع و براساس ترتیب استفاده در متن طبقه­بندی گردیده و به ترتیب شمار­ه­گذاری شوند. در هر کجای لازم متن، عدد مربوط به منبع مورد نظر در [...] آورده شود. در صورتی که در یک [...] به بیش از یک منبع ارجاع شود اعداد باید از راست به چپ بزرگ شده و با ویرگول از هم جدا شوند (مثال: [۸، ۱۱، ۴۲]). اگر چند منبع مورد استناد متوالی باشند با خط تیره از هم جدا می‌شوند و جهت نگارش به‌صورت ریاضی می‌شود (مثال: [۱۲، ۲۵، ۳۸-۳۲، ۵۱-۴۴]).
چ) منابع مورد استناد در متن، در انتهای متن مقاله به ترتیب ورود به متن فهرست شده و شماره‌گذاری می‌شوند. توجه داشته باشید که تنها منابع معتبر قابل استناد در نگارش مقالات پژوهشی منابعی هستند که محتوای آنها داوری‌همتراز‌شده باشد. به این ترتیب، کتاب، سایت اینترنتی، مطالب ارایه‌شده در کنفرانس‌ها، پایان‌نامه یا رساله دانشجویی و ... منابع معتبر نیستند و تنها مقالات منتشرشده در نشریات پژوهشی، منابع معتبر به حساب می‌آیند. به همین دلیل، حداقل ۸۰% منابع مورد استناد در مقاله ارسالی نویسندگان باید از مقالات منتشرشده معتبر باشند. 
دستورالعمل ارسال مقاله
۱- فرستنده مقاله، به‌عنوان رابط کلیه امور مجله در مورد مقاله در نظر گرفته می­شود و کلیه مکاتبات و اطلاع­رسانی­های بعدی با وی صورت می­گیرد. در هنگام ارسال مقاله باید نامه‌­ای مبنی بر تایید و معرفی نویسنده رابط به امضای کلیه نویسندگان به مجله ارسال شود که در آن ترتیب درج اسامی نویسنگان و یک "نویسنده مسئول" نیز مشخص شده باشد.
۲- به هنگام ارسال یا ویرایش پرونده مقاله دقت داشته باشید که چکیده فارسی و انگلیسی و کلیدواژه­‌های فارسی و انگلیسی و همچنین مشخصات خواسته‌شده نویسندگان به دقت در جای مناسب نوشته شوند. مقالات فاقد این اطلاعات در روند بررسی وارد نمی‌­شوند.
۳- کل فایل مقاله را به صورت تک‌ستونی، در کاغذ  با فواصل مساوی ۳ سانتیمتر از بالا، پایین، چپ و راست،  با فونت فارسی میترا (اندازه ۱۲) و فونت انگلیسیTimes New Roman (اندازه ۱۱) و با فاصله خطوط ۵/۱ واحد تنظیم نمایید.
۴- فایل مقاله باید دارای ۵ قسمت مجزای صفحه اول (۱ صفحه)، چکیده (۱ صفحه)، متن مقاله، منابع و دیاگرام‌ها (هر کدام در یک صفحه مجزا و توضیح هر کدام در همان صفحه) باشد.
الف) در صفحه اول باید عنوان فارسی و انگلیسی و مشخصات کلیه نویسندگان به ترتیب درج نام نوشته شود.
-              برای نویسنده مسئول باید نام، نام­‌خانوادگی، آخرین مدرک اخذشده و رشته تحصیلی، وابستگی (به این صورت نام گروه آموزشی، نام بخش/مرکز تحقیقاتی، نام دانشکده/پژوهشکده، نام دانشگاه/پژوهشگاه، شهر، کشور)، شماره همراه، شماره ثابت و آدرس پستی و پست الکترونیک مشخص شده باشد.
-              برای سایر نویسندگان باید نام، نام­‌خانوادگی، آخرین مدرک اخذشده و رشته تحصیلی، وابستگی (به این صورت نام گروه آموزشی، نام بخش/مرکز تحقیقاتی، نام دانشکده/پژوهشکده، نام دانشگاه/پژوهشگاه، شهر، کشور) و پست الکترونیک مشخص شده و ترتیب قرار گرفتن نام آنها مشخص باشد.
ب) در صفحه چکیده باید ابتدا چکیده و کلیدواژه­ های فارسی و سپس چکیده و کلیدواژه­ های انگلیسی نوشته شود.
پ) در متن اصلی مقاله از آوردن پانویس به شدت پرهیز کنید. تنها موردی که پانویس می‌تواند ارایه شود زمانی است که مطلبی بیش از ۵۰۰ کلمه از منبعی نقل شده باشد که در این مورد باید در پانویس به منبع اشاره شود و صرف ارجاع کافی نیست.
ت) در متن مقاله از آوردن هرگونه دیاگرام (شکل، جدول یا نمودار) خودداری کنید و فقط در مکان­هایی که باید هرکدام از موارد فوق قرار گیرند، شماره آن (مثلاً شکل ۲، جدول ۴ یا نمودار ۱)، به‌صورت وسط­چین، داخل پرانتز، با یک خط فاصله از متون بالا و پایین آورده شود. دیاگرام­‌ها در انتهای مقاله و هرکدام در صفحات مجزا آورده شوند و حتماً شماره و توضیح (اندازه فارسی ۱۰ و انگلیسی ۹) داشته باشند. در متن برای شماره­گذاری و ارجاع به شکل، جدول و نمودار سه سری شماره­‌گذاری مستقل انجام شود. توجه داشته باشید که توضیحات هر دیاگرام باید به‌گونه‌ای باشد که بدون نیاز به متن مقاله بازگوکننده محتویات آن باشد.
ث) متن مقاله به فارسی نوشته و از نگارش کلمات با حروف رومن اکیداً پرهیز شود؛ در مواردی که کلمه غیرفارسی معادل رایجی در زبان فارسی ندارد، همان کلمه با حروف فارسی آوانویسی شود. در هر جای متن که لازم به نظر می­رسد، معادل غیرفارسی کلمه فارسی در همان محل و داخل پرانتز آورده شود (به هیچ وجه از پانویس برای این موضوع استفاده ننمایید). بدیهی است که معادل غیرفارسی یک کلمه­ مشخص، فقط یک­بار و در اولین مورد استفاده کلمه فارسی آن نوشته می­‌شود.
ج) پذیرش مقاله در نشریات SRPH تنها و تنها به‌صورت الکترونیک صورت می­‌گیرد.